Site Loader

Harlan Coben to niekwestionowany król kryminału i zna go chyba każdy, kto kiedykolwiek interesował się tym gatunkiem. Jego dorobek jest bardzo bogaty, a wszystkie książki pióra tego autora łączy warta akcja i skomplikowana sieć powiązań pomiędzy bohaterami, początkowo zupełnie dla czytelnika niezrozumiała, a w momencie kulminacyjnym wydająca się tak oczywista, że aż trudno uwierzyć, że się ją przegapiło. Nie inaczej jest w przypadku książki Zachowaj spokój dostępne m.in. w TaniaKsiazka.pl.

Czy miłość usprawiedliwia wszystko?

Gdy rodzice nastoletniego Adama Baye, zaniepokojeni dziwnym zachowaniem syna, którego przyjaciel popełnił niedawno samobójstwo, instalują na jego komputerze program szpiegowski, nie mają pojęcia do jak bardzo wstrząsających informacji uzyskają dostęp. Kontrolują każdy ruch chłopaka, sprawdzają wszystkie wysłane i odebrane maile. Ku ich przerażeniu, odkrywają w skrzynce wiadomość napisaną przez anonimowego nadawcę, o treści prostej, ale jakże strasznej: Adam ma siedzieć cicho. Czy to znaczy, że ich syn wie coś więcej na temat samobójstwa swojego przyjaciela? I czy faktycznie było to samobójstwo?

Najgorsze jednak wciąż przed rodzicami Adama; ich syn znika bez śladu, a oni wciąż nie wiedzą co takiego nastolatek wiedział i czy zobaczą jeszcze swoje dziecko.

Efekt motyla

Coben, nie po raz pierwszy z resztą, przekonuje, że każdy nasz czyn ma konsekwencje, czasem takie, jakich naprawdę nigdy byśmy się nie spodziewali. Akcja prędko nabiera tempa, a z zamglonego obrazu wyłaniają się coraz to nowe kształty, dopełniające upiorną układankę. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani, można się z nimi faktycznie utożsamiać. Brawa autorowi należą się również za realistyczne oddanie problemów dzisiejszych nastolatków oraz ich rodziców – dzieci nie czują, że mogą mówić o swoich kłopotach, a rodzice niekoniecznie swoim dzieciom ufają. Nie znajdziecie w tej książce złotego przepisu na to, jak z tego impasu wyjść albo która strona ma więcej racji. Nie o to też z reszta chodzi, w końcu to solidny thriller, a nie podręcznik wychowawczy. Nie zmienia to faktu, że na pewno książka może być ciekawym punktem wyjścia dla dyskusji.

Post Author: Daniel